Ceturtdiena, 23 Marts 2023

Vārda diena: Mirdza, Žanete, Žanna

Pieklājība šodien tiek vērtēta ļoti dārgi, bet nekaunībai vispār nav cenas.

Mārgareta Tečere

Daugavpilī apgānīta piemiņas vieta Polijas armijas karavīriem

Daugavpilī ar baltu krāsu apzīmēts piemineklis, kas uzstādīts, godinot Latvijas Brīvības cīņās bojā gājušos poļu karavīrus. Valsts policija uzsākusi kriminālprocesu par noziedzīgiem nodarījumiem pret īpašumu, kā arī izvērtēs, vai notikušajā saskatāmas naida pazīmes.

Valsts policijas pārstāve Lāsma Kursīte informēja, ka policijas Latgales reģiona pārvaldes Daugavpils iecirknis trešdien, 23. novembrī, saņēma informāciju par bojātu Polijas armijas pirmā leģiona brigādes pulka karavīru kapu piemiņas vietu Daugavpilī. Ierodoties notikuma vietā, konstatēts, ka memoriāls ir apzīmēts ar baltu krāsu.

Saistībā ar notikušo ir uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 18. nodaļas par noziedzīgiem nodarījumiem pret īpašumu. Tāpat policija vērtēs, vai minētajā noziedzīgajā nodarījumā nav saskatāmas naida nozieguma pazīmes.

Pašlaik notiek piemiņas vietas sakopšana, trīs kungi cenšas notīrīt balto eļļas krāsu no metāla konstrukcijām, notikuma vietā novēroja portāls LSM.lv.

Viens no Daugavpils novadpētniekiem Viktors Baranovskis LSM.lv sacīja: "Zem šī pieminekļa nav kaulu, tikai atkritumi. Viņi [pieminekļa apgānītāji] atriebās ne kapa vietai, bet laikam tikai gribēja ieriebt latviešiem. Mirušo kauli tika pārvietoti, kad būvēja jauno Krāslavas ceļu. Cilvēki arī teica, ka pieminekli vajadzēja novietot tur, kur ir pakalns pie kādreizējās Naujienes skolas, un tur arī uzrakstīt, ka tur ir tie [karavīru] kauli."

Notikušo vietējie, kas šonedēļ vērsušies Saeimā un Ministru kabinetā ar prasību atlaist Daugavpils domi, ierakstos sociālajos tīklos vērtēja kā pieminekļa apgānīšanu.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") tviterī uzsvēris, ka Daugavpilī notikušais vandalisma akts pret pieminekli Latvijas Brīvības cīņās bojā gājušiem poļu karavīriem ir nožēlojama un gļēva rīcība.

Tikmēr Valsts drošības dienests informēja, ka gan Daugavpils domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš ("Saskaņa"), gan Rēzeknes mērs Aleksandrs Bartaševičs ("Saskaņa"), snieguši paskaidrojumus par saviem iepriekšējiem izteicieniem saistībā ar padomju režīmu slavinošo pieminekļu demontāžu. Pārrunu gaitā minētās personas brīdinātas par paredzēto atbildību noziedzīgu nodarījumu veikšanas gadījumā. 

LSM.lv