Ceturtdiena, 23 Marts 2023

Vārda diena: Mirdza, Žanete, Žanna

Tikai pateicoties vējam burātājs ir brīvs atklātā jūrā.

Antuāns de Sent-Ekzuperi

Pēdējā gaitā pavada karalieni Elizabeti II

Pirmdien, 19. septembrī, Lielbritānijā norit atvadīšanās no karalienes Elizabetes II. Bēres ilgs gandrīz visu dienu – ceremonija sāksies ar dievkalpojumu Vestminsteras abatijā, tad sekos gājiens pa Londonas ielām un noslēgumā paredzēta ceremonija ģimenes lokā Vindzoras pilī.

Karalienes šķirsts kopš otrdienas atrodas Vestminsteras pils zālē, kur bija iespējams atvadīties no valdnieces, taču pirmdien ap pulksten 12:40 tas tika pārvests uz Vestminsteras abatiju.

Bija paredzēts, ka zārks tiks vilkts uz ratiem, kas tika izmantoti arī 1979. gada Lorda Mauntbatena bērēs, kā arī tie tika izmantoti karalienes Elizabetes II tēva Džordža VI bērēs. Šodien to vilks 142 Lielbritānijas Karaliskās flotes jūrnieki, informē BBC.

Karaliskās ģimenes vecākie locekļi, ieskaitot jauno karali un viņa dēlus princi Viljamu un princi Hariju, procesijā sekos lielgabala ratiem.

Vestminsteras abatijā sāksies karalienes bēru dievkalpojums, kurā piedalīsies ap 2000 viesu. Abatija, kas rīko bēru dievkalpojumu, ir vēsturiska baznīca, kurā tiek kronēti Lielbritānijas valdnieki un karalienes, ieskaitot pašas karalienes kronēšanu 1953. gadā. Tā bija arī vieta, kur 1947. gadā princese Elizabete apprecējās ar princi Filipu.

Ir ziņots, ka dievkalpojumu vadīs Vestminsteras prāvests Deivids Hoils, kopā ar Kenterberijas arhibīskapu Džastinu Velendu. Pieejamā informācija liecina, ka runu teiks arī premjerministre Liza Trasa.

 Pēc bēru dievkalpojuma beigām tiks atskaņots kaujas taures signāls, kam sekos divu minūšu ilgs klusuma brīdis visā Lielbritānijas valstī.

Pulksten 14.15 (pēc Latvijas laika) gājiens no Vestminsteras abatijas līdz Velingtonas arkai

Pēc dievkalpojuma karalienes zārks tiks pavadīts gājienā no Vestminsteras abatijas līdz Velingtonas arkai. Plānots, ka gājiena maršruts ietvers simboliskos objektus kā Bigbenu, Karaliskos zirgu staļļus, Bakingemas pili. Šo gājienu varēs vērot ikviens klātesošais. Tiek ziņots, ka parkos tiks uzstādīti arī lieli ekrāni, lai bēru ceremonijas notikumiem klātienē varētu sekot arī plašāka sabiedrības daļa.

Paredzēts, ka gājiens noslēgsies Velingtonas arkā, ap plkst. 15:00 (pēc Latvijas laika) un karalienes zārks tiks tālāk pārvietots uz Vindzoru.

Ierašanās Vindzorā ap pulksten 18 ( pēc Latvijas laika)

Mazāku, personiskāku dievkalpojumu ar aptuveni 800 viesiem vadīs Vindzoras pāvests Deivids Koners ar Kenterberijas arhibīskapa Džastina Velbija svētību.

Dievkalpojumā tiks iekļautas tradīcijas, kas simbolizē karalienes valdīšanas laika beigas. Imperālās valsts kroni un valdnieka lodi un scepteri no zārka augšas noņems Karalisko dārgumu juvelieris un nogādās atpakaļ uz Londonas Taueru.

Ap pulksten 21 ( pēc Latvijas laika) karaliene tiks guldīta zemes klēpī

Privātā ģimenes dievkalpojumā karaliene tiks apbedīta kopā ar savu nelaiķa vīru, Edinburgas hercogu, pie karaļa Džordža VI piemiņas kapelas, kas atrodas Svētā Jura kapelā.

Viņas apbedījuma marmora plāksnē tiks iegravēts "ELIZABETH II 1926-2022."

Delfi.lv