Ceturtdiena, 23 Marts 2023

Vārda diena: Mirdza, Žanete, Žanna

Pieklājība šodien tiek vērtēta ļoti dārgi, bet nekaunībai vispār nav cenas.

Mārgareta Tečere

Par iespējamām krāpniecībām Līvānos ziņots vairākkārt

Par iespējamām pretlikumīgām darbībām Līvānu novada domē, kur trešdien tika veiktas kratīšanas saistībā ar Eiropas Savienības (ES) naudas projektiem, Latvijas tiesībsargājošajām iestādēm ziņots vairākkārtīgi. Tā atzīst bijušie pašvaldības darbinieki un esošie domes deputāti. Tomēr kriminālprocesi līdz šim nebija sākti.

Nelielajā Līvānu novada pašvaldībā nav daudz projektu, kuros piesaistīts ES līdzfinansējums ar mērķi būvēt infrastruktūras objektus ražošanai. Īstenojot 1,8 miljonu eiro vērtu projektu Līvānu novadā, pagājušogad uzbūvēts ražošanas angārs. Centrālajā finanšu un līgumu aģentūrā apliecināja, ka projektā tā apturējusi maksājuma pieprasījumu aptuveni viena miljona apmērā. Tas gan nav liedzis pašvaldībai noslēgt nomas līgumu ar alumīnija detaļu ražotāju "Die Casting".

Līvānu novada domes priekšsēdētājs Andris Vaivods ("Latvijas attīstībai") uzsvēra, ka viņam nav zināms, kāda krāpniecība šajā projektā varētu būt notikusi.

"Es tiešām ļoti izanalizēju visu, bet nevaru pateikt, kur es varētu būt iesaistīts šajā gadījumā," viņš sacīja. 

Komentējot kratīšanas, Vaivods gan norādīja, ka sniedzis informāciju par iepriekšējā izpilddirektora darbībām.

Bijušais Līvānu novada domes izpilddirektors Uldis Skreivers savukārt to noliedz, sakot: "Vaivoda viedoklis ir viņa fantāzijas auglis, kas aizskar manas tiesības, manu godu un cieņu. Pret jebkura šāda veica izteikumu es cīnīšos."

Vienlaikus Skreivers atzina, ka Eiropas prokuratūrai ir liecinājis par iespējamo krāpniecību, bet  noliedza, ka pats bijis tajā iesaistīts. Turklāt šīs neesot pirmais projekts, par kura īstenošanu viņam, viņa kolēģiem vai citiem domes deputātiem esot bijušas aizdomas. 

Līvānu novada domes deputāts Jānis Klaužs (Zaļo un Zemnieku savienība) dzirdējis, ka Eiropas prokuratūras rīcībā ir daudz visdažādākā rakstura materiālu. "Es esmu griezies Latvijas tiesībsargājošajās iestādēs, bet tās atbildes ir bijušas vienkārši nožēlojamas," norādīja deputāts.

Arī pie biedrības "Sabiedrība par atklātību – Delna" pērn vērās trauksmes cēlājs, kurš stāstīja, ka ziņojis par aizdomām par prettiesisku darbību Līvānu novadā. Konkrētāk – par pārkāpumiem senākās iepirkuma procedūrās, par interešu konfliktu.

"Delnas" juridiskā konsultante Krista Asmusa stāstīja: "Manuprāt, tas izšķirošais bijis, ka tas ir bijis Eiropas fondu finansējums. Līdz ar to arī tā uzraudzība no Eiropas puses bijusi stingrāka. Tāpēc tas novedis līdz šādai situācijai."

Andris Vaivods ar Jāni Klaužu aptuveni pirms 20 gadiem sāka vadīt Līvānu novadu kopā kā domes priekšsēdētājs ar vietnieku. Abi agrāk bijuši Tautas partijas biedri. Arī Uldis Skreivers pašvaldībā strādāja jau šajā laikā. 

KONTEKSTS:

Eiropas prokuratūra sadarbībā ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju 19. oktobrī veica kratīšanas Līvānu novada domē, kā arī Līvānu novada domes priekšsēdētāja Andra Vaivoda ("Latvijas attīstībai") privātmājā. Kratīšanas veiktas saistībā ar aizdomām par 1,8 miljonu eiro Eiropas finansējuma iespējamu izkrāpšanu infrastruktūras objektu būvniecībā.

Vaivods izteicies, ka notikušais ir opozīcijas veikta sabotāža pret viņu.

LSM.lv