Pirmdiena, 20 Maijs 2024

Vārda diena: Venta, Salvis, Selva

Cilvēkam, kurš sajutis pārmaiņu vēju, jābūvē ne vairogs no vēja, bet vējdzirnavas.

Stīvens Kings

Aizdomas par krāpšanos ar ES līdzekļiem Daugavpils Universitātē

Valsts policija veikusi procesuālās darbības Daugavpils Universitātē aizdomās par iespējamu krāpšanos ar Eiropas Savienības (ES) Sociālā fonda līdzekļiem 600 000 eiro apmērā. Lietā, iespējams, figurē rektores vietnieks attīstības jautājumos, neoficiāli zināms Latvijas Radio. Tikmēr Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) Daugavpils Universitātes padomei pieprasa nekavējoties sniegt paskaidrojumus. 

Kriminālprocesā vairākas personas, tostarp augsta līmeņa mācību iestādes amatpersona, tiek turētas aizdomās par krāpšanu saistībā ar mācību iestādei piešķirto Eiropas Savienības Sociālā fonda finansējumu, mākslīgi palielinot publiskā iepirkuma specifikācijas izmaksas.

Izmeklēšana arī norāda uz iespējamu šo līdzekļu daļēju novirzīšanu uz uzņēmumiem citās valstīs.

Kriminālprocesā aizturētas četras personas.

Izmeklēšana, ko veic policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde sadarbībā ar Eiropas Prokuratūru, notiek par krāpšanu, ja tā izdarīta lielā apmērā vai ja to izdarījusi organizēta grupa (Krimināllikuma 177. panta trešā daļa).

Eiropas prokuratūras prokurors Gatis Doniks skaidroja: "Patreiz ir pamats pieņemt lēmumus un personas atzīt par aizdomās turētajiem kriminālprocesā un izmeklēšana virzīsies uz priekšu. Es esmu pārliecināts, ka mēs nonāksim arī līdz apsūdzībām šajā lietā."

Izkrāpšana no vairākiem Eiropas Savienības fondiem notikusi laika posmā no 2018.-2022. gadam, precizēja prokuratūrā.

Rektore neizpratnē par notikušo

Latvijas Radio otrdien paviesojās augstskolā, un par policijas darbībām nekas neliecināja. Vienīgi nebija sazvanāma universitātes Sabiedrisko attiecību nodaļa, kurā strādājošais

rektores vietnieks attīstības jautājumos Jānis Kudiņš, iespējams, figurē policijas izmeklēšanā, neoficiāli zināms Latvijas Radio.

Savukārt Daugavpils Universitātes rektore Irēna Kokina par policijas izmeklēšanu esot uzzinājusi no preses. Intervijā Latvijas Radio viņa pauda neziņu un neizpratni par policijas izmeklēšanu: "Pagaidām tiešām ar mani neviens no drošībsargājošiem orgāniem nav runājis, nav informējis, nav jautājis un stāstījis. Es nemāku neko teikt, jo neesmu lietas kursā. No kolēģiem tikko uzzināju, ka, jā, tiešām it kā notiekot kratīšana. Bet, kur un kā, neviens neko nerunā. Kabinetā sabiedrisko attiecību daļā, cik es varu noprast, – acīmredzot tur mums nav tagad pieejas, telefoni laikam ir noņemti. (..)"

Savukārt Latvijas Televīzijai Kokina apstiprināja, ka otrdien viņai neesot izdevies sazināties ar Kudiņu. 

Rektore arī norādīja, ka universitātē pēdējā laikā nav bijis iepirkuma par 600 000 eiro no ES fondiem. 

Par kādiem projektiem noris izmeklēšana, kā arī kādas procesuālās darbības universitātē veiktas, mācību iestādes vadītāja vairāk pastāstīt nevarēja. Kokina sacīja: "Universitāte ir apguvusi daudzus projektus un piedalījusies vairāku projektu realizācijā. Kūrēja šos projektus, jā, mans vietnieks attīstības jautājumos Jānis Kudiņš."

Kudiņš Daugavpils Universitātē iepriekš atbildējis arī par mārketingu, bijis Augšdaugavas novada domes deputāts. Ar viņu otrdien ne rektorei, ne Latvijas Televīzijai neizdevās sazināties. Citas vadošas amatpersonas, tostarp ne prorektors, ne finanšu un uzskaites daļas vadītāja par kratīšanu nezinot neko vairāk kā rektore, apgalvoja Kokina. Trešdien rektore sasaukusi ārkārtas sēdi, kurā notikušo pārrunās augstskolas vadības un padomes pārstāvji. 

Kokina norādīja: "Atskaites visas ir sniegtas, vairākkārtējas pārbaudes vienmēr finanšu jautājumos ir bijušas. Skatīsimies vēlreiz, ar ko tas ir saistīts un kas ir par lietu. Man ļoti sāp šāda reputācijas graušana un neslavas celšana, kamēr fakti vēl nav izdibināti."

Ministrija prasa paskaidrojumus

Tikmēr IZM otrdien saistībā ar notikušo tika sasaukta vadības sanāksme. IZM ieskatā tāda rīcība nav pieļaujama nevienā Latvijas izglītības iestādē vai zinātniskajā institūcijā. Daugavpils Universitātes gadījumā tas nozīmē, ka nav bijusi pietiekama uzraudzība no Daugavpils Universitātes padomes puses, norādīja IZM. 

Ministrijā atzīmēja, ka universitātes padomes pienākumi ir noteikti Augstskolu likumā – augstskolas padome uzrauga iekšējās kontroles un risku pārvaldības sistēmu darbību, pārskata to atbilstību un darbības efektivitāti.

Līdz ar to IZM pieprasa Daugavpils Universitātes padomei nekavējoties sniegt paskaidrojumus. 

LSM.lv