Piektdiena, 22 Septembrīs 2023

Vārda diena: Maigurs, Mārica, Māris

Tikai pateicoties vējam burātājs ir brīvs atklātā jūrā.

Antuāns de Sent-Ekzuperi

“Atspoguļojums” Daugavpilī vienoja Baltijas baltkrievu māksliniekus

2023.gada 7.septembrī Daugavpils valstspilsētas pašvaldības iestādē “Baltkrievu kultūras centrs” (BKC) tika atklāta Baltijas baltkrievu mākslinieku apvienības “Maju gonar” (“Ir gods”) gleznu izstāde “Atspoguļojums”. Šī ir otrā izstāde, ar kuru BKC atklājis jauno radošo sezonu.

Ar 1991.gadā Rīgā dibināto baltkrievu mākslinieku apvienību “Maju gonar” Baltkrievu kultūras centru saista sena, auglīga sadarbība. Katru gadu BKC notiek gan izlases izstādes, gan personālizstādes: Vasilija Mališčica, Nadeždas Izeņovas-Lavrinovičas, Irinas Jatnovas, Gaļinas Želabovskas. “Maju gonar” māksliniekus vieno profesionalitāte, baltkrievu saknes un solidaritāte. Viņu darbos iezīmējas pievēršanās dzimtenes tēmai, vai tās būtu Vecrīgas vai Poļesjes ezera ieliņas. Par to izstādes atklāšanā runāja BKC vadītāja Žanna Romanovska.

Kolektīvā izstāde ar nosaukumu “Atspoguļojums” Baltkrievu kultūras centrā pārstāv 25 Baltijas baltkrievu mākslinieku apvienības “Maju gonar” dalībnieku darbus: Vjačkas Teleša, Vasilija Mališčica, Annas Peipiņas, Irinas Trumpeļas, Anastasijas Arajas, Jeļenas Lavrinovičas, Irinas Koroļas, Leona Žukovska, Olgas Jakubovskas, arī daugavpiliešu Pētera Hudobčonoka un Gaļinas Želabovskas.

Visas gleznas ir veidotas dažādos stilos un tehnikā, daudzveidīgas pēc formas un satura, taču ir līdzīgas tam, kas piepilda skatītāju sirdis ar siltumu, pozitīvām emocijām un iespaidiem. Īpašu apmeklētāju interesi izraisīja mazās dzimtenes dabas un nostūru attēli.

Baltkrievu mākslinieku apvienības vadītājs Vasilijs Mališčics norāda, ka sabiedriskās organizācijas pamatsastāvs ir profesionāli mākslinieki, lai gan durvis ir atvērtas arī talantīgiem pašdarbniekiem – gleznotājiem. Visbiežāk izstādes notiek Rīgas Latvijas Nacionālo Kultūras Biedrību asociācijā (ANKOL), kā arī apceļo Latviju un ārpus tās robežām. Katrai no pārstāvētajām māksliniecēm V.Maļiščics veltīja daudz siltu vārdu, īpašas pateicības pelnījis apvienības “Maju gonar” dibinātājs, Latvijas un Baltkrievijas mākslinieku savienību biedrs, triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris Vjačeslavs Telešs.

“Māksliniekam jārunā nevis vārdos, bet gleznās,” uzsvēra māksliniece Gaļina Želabovska, kura izstādē prezentēja piecus darbus, no kuriem četri akvareļi gleznoti pavisam nesen dzimtajā Braslavas zemē.

Dzejnieks Staņislavs Volodjko sveica māksliniekus ar savām dzejas rindām par to, kā tie pie dzimtajiem nostūriem un pagātnes ar savu mākslu izbūvē taciņas un tiltus. Dzejnieks savu grāmatu noformējumā praktizē izmantot vietējo mākslinieku gleznu reprodukcijas.

Liriskās un jautrās baltkrievu dziesmas vokālā ansambļa “Praļeski” (vadītāja Anastasija Lukašenoka) izpildījumā vakara atmosfērā ienesa spilgtas un pozitīvas notis.

Izstāde “Atspoguļojums” apmeklētājiem būs pieejama līdz 2023.gada 30.novembrim, darba dienās no plkst. 9:00 līdz 17:00 Baltkrievu kultūras centrā (Alejas ielā 68-1A).

Ieeja brīva.    

Informāciju sagatavoja:

Baltkrievu kultūras centra metodiķe

Marija Pometjko